Masopust-Končiny
Masopust, v okolí Vizovic a Lukova používaný název končiny, na Luhačovickém Zálesí, na Valašskokloboucku i ve slováckých obcích kolem Napajedel fašank, fašanek, fašanky, trval od Tří králů do Popeleční středy. Bylo to období zabijaček, s nimi spojených sousedských návštěv, svateb a tanečních zábav. Konec tohoto období se slavil hodně vesele, neboť následovala doba čtyřicetidenního postu, kdy se nemohlo jíst maso, nekonaly se svatby, taneční zábavy, nehrála hudba. V masopustním pondělí, úterý, před Popeleční středou chodily po vesnicích i městech maškary. V současné době se masopustní průvody konají většinou o víkendu před Popeleční středou. Průvody maškar obvykle neměly závazná pravidla. V každém kraji a někdy i v každé vsi byly jiné. Některé maškary v minulosti chodily samy nebo v malých skupinkách. Maškary a tanec měly kdysi hlubší smysl hospodářský. Při obchůzce se přál úspěšný hospodářský rok, zdravý a plodný dobytek. Masopustní masky bývaly a dodnes jsou velmi rozmanité. K tradičním patří Medvěd a Smrtka. Tradice masopustních průvodů byla přerušena za druhé světové války, kdy byl zákaz veškeré zábavy. V roce 1946 se začala obnovovat, ale postupem času upadla v zapomenutí.
V naší obci Všemina se tradice masopustu obnovuje v letech 1969, 1970 skupinkou masek, jak je ukazují fotografie uložené v Muzeu jihovýchodní Moravy. Tradice masopustního průvodu byla obnovena v únoru 1997 zásluhou všeminského duchovního otce P. Jiřího Orsága a ochotných dobrovolníků, pod vedením Jar. Skuly ml. Později organizaci masopustních průvodů převzali hasiči. Letos uplynulo od obnovení masopustního průvodu v naší obci již 20 let. Masopustní průvod vychází z Hořanska. Průvod masek doprovází tradičně po celých dvacet let krojovaná skupina dechové hudby Všemiňanka a ozdobený vůz tažený párem koní pana Pavla Valcháře z Liptá- lu. Masek každoročně v průvodu přibývá. Účastní se i hodně malých dětí, pro které je tato akce velkým zážitkem. Po celou dobu průvodu bývá výborná, veselá nálada. Na již tradičních stanovištích se tančí a i beseduje. Pro účastníky průvodu je připraveno bohaté občerstvení, tradiční koblihy, pro dospělé štamprlička slivovice. Průvod končí v Dolansku u kříže. Přátelská zábava pokračuje na hasičské zbrojnici, kde se od roku 2012 účastníci průvodu a občané mohou občerstvit zabijačkovými dobrotami. Od roku 2019 pokračuje veselice v odpoledních hodinách na myslivecké chatě.
Věříme, že i v následujících letech bude tradice masopustních průvodů v naší obci zachována. (Příloha Všeminského zpravodaje 2017-1, zpracovala Mgr. Jana Tomšů, kronikářka obce Všemina)
Svátek má Andrea
Státní svátky a významné dny na dnešek:
Zítra má svátek Jonáš
Státní svátky a významné dny na zítřek:
Divoké husy na odletu - konec i babímu létu.
Na svatého Cypriána, chladno bývá často z rána.