Den osvobození obce Všemina

Největší vojenskou aktivitu zažila obec Všemina až v posledních měsících války. Nejprve zde byly umístěny jednotky německé armády připravující se na nasazení na frontu. Velitelství bylo umístěno v hostinci u Kovařčíků, vojáci ve škole a v domech občanů. Tyto jednotky vystřídaly hlídky rozmístěné i na okolních kopcích. Jejich přítomnost způsobila kratší přestřelku s vojáky přicházející Československé brigády. Všemina byla osvobozena 4. května 1945.

Oběti války: Rodina Oškerova – František Oškera, Františka Oškerová, synové Bohuslav, Alois, Josef a Jan Vičík. Byli zastřeleni v zámku ve Vizovicích 1.5.1945.
Po ukončení války se do obce vrátili zatčení občané Josef Čala č. 14., Jan Čala č. 77, Jan Ježík č. 170, Jan Tomšů č. 169. Zatčen a vyšetřován za pomoc partyzánovi byl Josef Molek č. 173.

Den 4.5.1945 osvobození Všeminy ve vzpomínce Tomšů Františka, starosty všeminských hasičů ze zápisu protokolární knihy.
Vypsala a upravila kronikářka obce Mgr. Jana Tomšů.

Ráno dne 4.5.1945 my občané na horním konci vidíme, jak se k nám od Liptálu přesunuje skupina německých vojáků. Zakopali se na pozemku Františka Tomšového č. 31, odkud chtěli střílet. Z dolního konce přišlo hlášení, že na Manďákovém a Palíkovém vrše usadili němci čtyři děla. Z Trnavy přišlo hlášení, že se od Trnavy blíží k naší obci německé vojsko v síle jedné roty. Kolem desáté hodiny odpoledne vypálili němci z usazených děl první granáty, které dopadly na Čapákův vrch. Další padaly až do Liptálu, k Lukšom, Dolanským, Nosálkům.
Ve stavu obklíčení jsme byli až do dvou hodin odpoledne. Kolem třetí hodiny se tu objevil velitel partyzánů, který řekl, že obec vyčistí od němců partyzáni.

V tu chvíli jsme měli strach ze střetu partyzánů a němců a následků tohoto střetu. Kolem šesté hodiny odpoledne přišla zpráva, že přicházejí osvoboditelé. První přišlo vojsko o síle asi jedné roty, pak vozatajstvo, motorizované dělostřelectvo, auta. Kde byl kousek zahrady všude bylo plno vozů, koní. Vojska osvoboditelů přes obec postupovala téměř celý týden.
Občané začali obec čistit od všeho německého. Začali shánět naše československé vlajky a trikolory.

Svátek má Radoslav

Zítra má svátek Stanislav

dnes, pondělí 6. 5. 2024
úterý 7. 5. slabý déšť 14/6 °C
středa 8. 5. slabý déšť 15/5 °C
čtvrtek 9. 5. déšť 17/7 °C

Mokrý máj - v stodole ráj.

Dostaví-li se v květnu častěji bouřky, jest to jistým znamením chladnějšího léta.