Nejstarší historie od roku 1373

První písemná zmínka o existenci osady pochází z r. 1373 a je obsažena v zápisech Zemských desek olomouckého kraje.

Osady Slušovice, Neubuz, Dešná a Všemina, které tvoříly samostatný statek, koupil toho roku Ješek ze Štemberka.

Všemina se tak stala součástí lukovského panství, v jehož rámci setrvala až do zániku patrimoniálního zřízení v r. 1848.

V čele obecní samosprávy stál v 17. století fojt, o jehož existenci (Janek Fojt) se poprvé dovídáme ze soupisu Valachů z r. 1644. Dle jména by se dalo usuzovat, že již tehdy šlo o zákupní fojtství. V r. 1724 tvořilo vesnici celkem 32 usedlostí, z nichž 11 bylo podsedků. Zákupní fojtství, jehož posledním majitelem byl Jan Chmelařský, bylo již nějakou dobu opuštěné a hospodařila na něm, stejně jako na helonovském statku, vrchnost. Je pravděpodobné, že tyto dvě usedlosti se staly základem vrchnostenského dvora, uvedeného v tereziánském katastru.

Svátek má Valérie

• Mezinárodní den ochrany památek a historických sídel

Zítra má svátek Rostislav

dnes, čtvrtek 18. 4. 2024
oblačno 8 °C 0 °C
pátek 19. 4. slabý déšť 9/-1 °C
sobota 20. 4. déšť se sněhem 5/1 °C
neděle 21. 4. polojasno 8/0 °C

Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem.

Ženská chuť, panská láska a dubnové počasí vždy nestálé bývá.