Obec Všemina
Všemina

Nejstarší historie od roku 1373

První písemná zmínka o existenci osady pochází z r. 1373 a je obsažena v zápisech Zemských desek olomouckého kraje.

Osady Slušovice, Neubuz, Dešná a Všemina, které tvoříly samostatný statek, koupil toho roku Ješek ze Štemberka.

Všemina se tak stala součástí lukovského panství, v jehož rámci setrvala až do zániku patrimoniálního zřízení v r. 1848.

V čele obecní samosprávy stál v 17. století fojt, o jehož existenci (Janek Fojt) se poprvé dovídáme ze soupisu Valachů z r. 1644. Dle jména by se dalo usuzovat, že již tehdy šlo o zákupní fojtství. V r. 1724 tvořilo vesnici celkem 32 usedlostí, z nichž 11 bylo podsedků. Zákupní fojtství, jehož posledním majitelem byl Jan Chmelařský, bylo již nějakou dobu opuštěné a hospodařila na něm, stejně jako na helonovském statku, vrchnost. Je pravděpodobné, že tyto dvě usedlosti se staly základem vrchnostenského dvora, uvedeného v tereziánském katastru.

Náhodná fotogalerie

Technické služby

Svátek má Karolína

Státní svátky a významné dny na dnešek:

• Mezinárodní koupací den
  • Mezinárodní den alternativ ke spalovnám

Zítra má svátek Jindřich

Státní svátky a významné dny na zítřek:

• Den gumových medvídků

dnes, neděle 14. 7. 2024
pondělí 15. 7. jasno 29/15 °C
úterý 16. 7. zataženo 30/17 °C
středa 17. 7. slabý déšť 30/19 °C

V červenci do košile rozdělej se a v prosinci po uši oděj se!

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.
První pís. zmínka
Počet obyvatel