Obec Všemina
Všemina

Nejstarší historie od roku 1373

První písemná zmínka o existenci osady pochází z r. 1373 a je obsažena v zápisech Zemských desek olomouckého kraje.

Osady Slušovice, Neubuz, Dešná a Všemina, které tvoříly samostatný statek, koupil toho roku Ješek ze Štemberka.

Všemina se tak stala součástí lukovského panství, v jehož rámci setrvala až do zániku patrimoniálního zřízení v r. 1848.

V čele obecní samosprávy stál v 17. století fojt, o jehož existenci (Janek Fojt) se poprvé dovídáme ze soupisu Valachů z r. 1644. Dle jména by se dalo usuzovat, že již tehdy šlo o zákupní fojtství. V r. 1724 tvořilo vesnici celkem 32 usedlostí, z nichž 11 bylo podsedků. Zákupní fojtství, jehož posledním majitelem byl Jan Chmelařský, bylo již nějakou dobu opuštěné a hospodařila na něm, stejně jako na helonovském statku, vrchnost. Je pravděpodobné, že tyto dvě usedlosti se staly základem vrchnostenského dvora, uvedeného v tereziánském katastru.

Technické služby

Svátek má Julius

Státní svátky a významné dny na dnešek:

• Mezinárodní den letectví a kosmonautiky

Zítra má svátek Aleš

dnes, pátek 12. 4. 2024
polojasno 18 °C 7 °C
sobota 13. 4. oblačno 19/8 °C
neděle 14. 4. zataženo 22/10 °C
pondělí 15. 4. slabý déšť 20/11 °C

Sníh dubnový hnojí, březnový tráví.

Teplé deště v dubnu slibují žeň, ve které si lidé libují.

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.
První pís. zmínka
Počet obyvatel