Obec Všemina
Všemina

Znak a prapor

Zdůvodnění k návrhům znaku a praporu obce Všemina

Každý návrh heraldických symbolů musí mít své závažné opodstatnění v historii dané obce, města či sídla. Symbolika, která je v nich obsažena často vychází z konkrétních historických událostí a postav, které mají spojitosti, jak se sídlem tak i s jeho bezprostředním okolím. Nejinak je tomu i v případě obecních symbolů Všeminy.

obrázek

Návrh symbolů byl svěřen heraldikovi panu Miroslavu Pavlů, který patří mezi přední odborníky v tomto oboru. Návrhy heraldických symbolů pro naši obec řadí mezi své nejzdařilejší a obecnímu zastupitelstvu předložil následující zdůvodnění, které uvádíme v plném znění, a které bylo schváleno příslušnými komisemi:

obrázek

“První písemná zmínka o existenci osady pochází z roku 1373 a je obsažena v zápisech Zemských desek olomouckého kraje. Osady Slušovice, Neubuz, Dešná a Všemina, které tvořily samostatný statek, koupil toho roku Ješek ze Šternberka. Všemina se tak stala součástí rozlehlého lukovského panství, v jehož rámci setrvala až do zániku patrimoniálního zřízení v roce 1848. Z mnoha feudálních držitelů obce se do podvědomí usedlíků nejvýznamněji zapsal hrabě Kristián August Seilern-Aspang (1717-1801), říšský dvorní rada, císařský tajný rada a komorník, nositel Velkokříže uherského řádu sv. Štěpána a vyslanec na londýnském dvoře. Ten dal svým nákladem vybudovat všechny významné budovy v obci – farní kostel sv. Jana Nepomuckého (1778-1780) a obecní školu (1780). Je proto jen logické, že v návrzích obecních symbolů byla tato skutečnost náležitě využita. Z 1. a 4. pole velkého erbu hrabat Seilernů byly převzaty zkřížené stříbrné meče v červeném poli, stejně tak jako použité tinktury. Tento motiv je doplněn symbolikou sv. Jana Nepomuckého, patrona obce (pět zlatých hvězd, položených na modrý heroltský kříž). Poznámka: Do období vlády hraběte Kristiána A. Seilerna se hlásí také vznik obecního typáře (1786), jehož otisky jsou však nečitelné. (zdroj: MZA Brno, pac. Kunštát, f-D7, sign.H 194).”

Prapor místního Sboru dobrovolných hasičů

obrázek

Z lícové strany je na tmavě modrém sametovém poli praporu umístěn obecní znak situovaný do typického erbiště, které používají pro svou symboliku sbory dobrovolných hasičů: dva zkřížené požární žebříky a hasičská sekyrka, doplněné věncem lipových listů, které drží v drápech dva lvi (symbolika české státnosti). Čtyři šesticípé zlaté Hvězdy situované v rozích vycházejí taktéž z obecní symboliky a celá lícová strana je doplněna stuhami s názvem SDH a rokem jeho založení.

obrázek

Rubová strana praporu je, co do grafického vzhledu, řešena prakticky identicky, pouze obecní znak s hasičským erbištěm je nahrazen erbem s postavou patrona všech hasičů sv. Floriána. Stuhy pak obsahují heslo všech sborů Dobrovolných hasičů: “Bohu ke cti, bližnímu ku pomoci”. Lemování praporu zdobí zlaté třásně a je upevněn devíti kovovými úpony na leštěnou dřevěnou tyč, jejíž horní konec zdobí okrasný kovový hrot opět se symboly hasičského erbiště.

Slavnostní svěcení znaků a praporu proběhlo 30.4.2000 – viz fotogalerie Rok 2000 a Znaky a prapory.

Technické služby

Svátek má Vanda

Zítra má svátek Veronika

dnes, pondělí 6. 2. 2023
zataženo -2 °C -9 °C
úterý 7. 2. jasno -1/-11 °C
středa 8. 2. skoro jasno 0/-9 °C
čtvrtek 9. 2. jasno 1/-9 °C

Když skřivánek v únoru zpívá, brzy se pod nosem slívá.

O svaté Dorotě uschne košile na plotě.

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.
První pís. zmínka
Počet obyvatel