Píšťalové varhany ať jsou v latinské církvi ve velké úctě jako tradiční hudební nástroj. Jejich zvuk dovede dodat církevním obřadům podivuhodný lesk a mocně povznést mysl k Bohu a vyššímu světu.“
V dubnu 2008 se na mne obrátil někdejší duchovní správce farnosti Všemina, R.D. Petr Wnuk, s překvapujícím dotazem, zda-li bych nepřijel o Všeminy a neprodiskutovali bychom možnost stavby nových píšťalových varhan. Zprávu jsme přijal s velkým nadšením, byl jsem teprve měsíc ve funkci arcidiecézního organologa a hned přišel úkol navrhnout nové varhany. Po prozkoumání liturgického prostoru jsem dospěl k závěru, že by nové varhany měly mít 2 manuály pro hru rukama, pedál a 11 znějících rejstříků. Předně jsem technicky a dispozičně vycházel z nástrojů, které již v kostele stály. Jednalo se však vždy jen o malé jednomanuálové varhany. Návrh ale přesto počítal s nástrojem, který by byl především k doprovodu liturgie a zároveň by se na něm dala hrát běžná varhanní literatura. Během stavby byl počet rejstříků, vzhledem k nezbytné velikosti varhanní skříně a příznivému vnitřnímu uspořádání nástroje, zvýšen na 14.
Na tomto místě vyjdeme do historie a vzpomeňme krátce varhan, které dříve v kostele sv. Jana Nepomuckého ve Všemině stály.
Dle farní kroniky se nacházely první varhany v nově postaveném kostele v letech 1780-1784 na starém dřevěném kůru a měly 7 rejstříků. Nebyl to původní nástroj zhotovený pro tento chrám, ale byl sem přenesen z františkánského kostela z Kroměříže (dle prof. Jiřího Sehnala). V r. 1886 byly vyrobeny za 1150 zlatých novojičínským varhanářem Karlem Neusserem (1844-1925) nové mechanické varhany o 7 rejstřících, které sloužily do 70. let 20. stol. A byly později dočasně nahrazeny nepíšťalovým digitálním nástrojem fy Viscount.
Nynější nové varhany postavili varhanáři Petr Dlabal a Boris Mettler z Bílska u Choliny. Zmíněná firma byla vybrána z celkem 6 oslovených varhanářů. Stavba započala po podpisu smlouvy dne 11. 12. 2008 a byla dokončena úspěšnou kolaudací dne 2. 10. 2010 za přítomnosti diecézních organologů celé Moravy. Během prací probíhaly pravidelné kontrolní dny, kterých se účastnili kněží a zástupci farnosti. Celé varhany stály 2 390 000 Kč, přičemž se ještě realizovala stavební úprava kůru a nové zábradlí. Nové varhany jsou vynikajícím výrobkem a předpokládá se, že s pravidelnou údržbou mohou vydržet stovky let. Zvukově se blíží raně romantickým nástrojům a jsou vhodné ke hře většiny starší varhanní literatury, zejména vrcholného 18. a 19. století.
Závěrem patří poděkování za realizaci díla zejména oběma duchovním správcům, R. D. Petru Wnukovi a R. P. Františkovi Kuběnovi, SI, bez jejichž duchovní podpory by dílo zajisté nevzniklo a jeho realizace neproběhla. Velký upřímný dík patří všem dobrodincům, především drobným dárcům, místím podnikatelům a obcím, bez jejichž finančních darů by dílo nikdy nebylo dokončeno.
Varhany byly slavnostně požehnány při mši sv. v sobotu 5. 3. 2011 olomouckým světícím biskupem mons. Josefem Hrdličkou.
Jan Gottwald, organolog Arcidiecése olomoucké
Hlavní stroj
1. Principal (prospekt) 8´ Sn
2. Rohraflauta 8´ Sn
3. Gamba 8´ Sn
4. Octava 4´ Sn
5. Flauta 2´ Sn
6. Mixtura 4x 1 1/3´ Sn
Positiv
7. Copula major 8´ Lg
8. Copula minor 4´ Lg
9. Quinta (prospekt) 2 2/3´ Sn
10. Principal 2´ Sn
11. Tertia 1 3/5´ Sn
12. Subbass 16´ Lg
13. Octavbass 8´ Lg
14. Octavbass (ext.) 4´ Sn
Tremolo pro celé varhany
Mechanické spojky II/I, I/P, II/P
Počet píšťal: 862 hrajících ze dřeva (Lg) a cínu (Sn)
Traktura: mechanická
Vzdušnice: zásuvkové
Měch: klínový s napojeným elektroventilátorem
Klávesnice: kombinace ebenu a zimostrázu
Tlak: 52 mm/WS
Temperatura: Neidhardt 1724
Další články a fotografie na stránkách všeminaské farnosti
Svátek má Irma
Státní svátky a významné dny na dnešek:
Zítra má svátek Denisa
Zářijová slota - hrstka deště, fůra bláta.
Neprší-li o Mikuláši, bude suchý podzim.